ÇANAKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİ GELİŞTİRME İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ KAPSAMINDA KURULAN OSB İRTİBAT BÜROLARI

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİ GELİŞTİRME İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ KAPSAMINDA KURULAN OSB İRTİBAT BÜROLARI

Organize sanayi bölgelerindeki mesleki eğitim merkezlerinin yaygınlaştırılması, bu okulların işletmeler ile iş birliğinin güçlendirilmesi, mesleki eğitime erişim kapasitelerinin artırılması, mezunların istihdam imkânlarının artırılarak ülkemiz üretim gücüne katkı sağlanması amacıyla Millî Eğitim Bakanlığımız ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında 18 Kasım 2021 tarihinde Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü imzalanmıştı.

 

Bu çerçevede Mehmet Pehlivan Mesleki Eğitim Merkezi ve Biga Mesleki Eğitim Merkezi kurumlarımız ile iş birliği içerisinde Çanakkale OSB'ye yakın Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde ve Biga ilçemizde OSB Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Büroları açılmıştır. 

 

Ayrıca Mesleki eğitim stajına devlet katkısını içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un, Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle Mesleki Eğitim Merkezleri ve OSB irtibat büroları öğrencilerimiz için daha cazip hale getirildi.

Birinci değişikliğe göre, mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin her ay aldıkları asgari ücretin üçte biri kadar ücretin tamamı, artık devlet tarafından ödenecek.

 

İkinci değişiklikle 3. sınıf sonunda kalfa olan öğrencilerin aldıkları ücret, asgari ücretin üçte birinden asgari ücretin yarısına yükseltildi. Bu ücretin tamamı da devlet tarafından ödenecek.

 

Üçüncü değişiklikle ise ustalık yeterliliği kazanmış olanlar, mesleklerinde en az on yıl çalıştıklarını belgelemeleri durumunda Bakanlık tarafından açılan İş Pedagoji Kursu Sınavı'na doğrudan katılabilecek ve başarılı olanlara usta öğreticilik belgesi verilebilecek.

 

İstihdam garantili iş olanağı sunan kurumlarımız hakkında detaylı bilgi almak için; öğrencilerimizi Mehmet Pehlivan Mesleki Eğitim Merkezi, Biga Mesleki Eğitim Merkezi ile Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kurumlarımızda yer alan OSB irtibat bürolarını ziyaret etmeye bekliyoruz. 

27-12-202127-12-2021

 

 

Kayserili Ahmet Paşa Caddesi, Vilayet Binası, Kat 3 Çanakkale - (286)2171135 2171272 2172279 2171987 / Ek Bina (0286)2174693 2172965

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.