ÇANAKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLİMİZDEKİ TÜM OKUL ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİMİZE "ÜCRETSİZ YEMEK" İMKÂNI SUNMAK İÇİN HAZIRLIKLARIMIZI TAMAMLADIK

İLİMİZDEKİ TÜM OKUL ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİMİZE

Millî Eğitim Bakanlığımızın başlatmış olduğu 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı'nda yurt genelinde 5 milyon öğrencimize ücretsiz yemek uygulaması çerçevesinde Çanakkale İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak 12 ilçemizde çalışmalarımızı tamamladık. Bu kapsamda haftanın beş günü, günlük bir öğün beslenme verilmesi uygulamasından 6 Şubat 2023 Pazartesi günü itibarıyla resmî okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden tüm öğrencilerimiz faydalanmaya başlayacaktır.

Ana sınıfı bulunan birleştirilmiş sınıflı ilkokullara devam eden öğrencilerimiz ile yatılı bölge ortaokulunda eğitim alan ve yatılılık hizmetinden yararlanmayan gündüzlü tüm öğrencilerimize de günlük bir öğün ücretsiz beslenme desteği verilecektir.

Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığının mevzuat ve çalışmaları referans alınarak oluşturulan Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtımı Kılavuzu'nda, okullarda beslenme hizmeti süreçleri detaylarıyla yer alırken Bakanlığımız tarafından okul öncesi eğitim kurumları için dengeli beslenme ilkelerine uygun örnek menüler hazırlandı.

Ayrıca diyetisyen desteği ile okullarda hazırlanacak olan haftalık beslenme listesi okulun web sayfasında yayınlanacak. Her il ve ilçede temel eğitim biriminden sorumlu müdür yardımcısı veya şube müdürü başkanlığında en az bir anaokulu müdürü, bir ana sınıfı olan okul müdürü ve varsa beslenme üreten okul müdüründen oluşan bir komisyon kurulacak. Komisyon tarafından periyodik aralıklarla ücretsiz bir öğün beslenme verilmesi programına ilişkin süreçler konusunda rehberlik ve denetim yapılacak.

Ücretsiz beslenme desteği verilecek olan öğrencilerin velilerinden izin belgeleri alınarak beslenme hazırlanması ve sunumunda, Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtımı Kılavuzu'nda belirtilen hususlara ayrı bir hassasiyetle uyulacaktır.

Kayserili Ahmet Paşa Caddesi, Vilayet Binası, Kat 3 Çanakkale - (286)2171135 2171272 2172279 2171987 / Ek Bina (0286)2174693 2172965

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.