ÇANAKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ FERHAT YILMAZ'IN 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ'NİN 108. YIL DÖNÜMÜ MESAJI

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ FERHAT YILMAZ'IN 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ'NİN 108. YIL DÖNÜMÜ MESAJI

Cumhuriyetimizin kurucusu, Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde vatanseverlik, fedakârlık, cesaret gibi yüksek faziletlerin kahramanca sergilendiği; dünyada emsali görülmemiş bir destan olan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümüne erişmenin gururunu yaşıyoruz.   

Çanakkale Savaşları; tarih boyunca vatan sevgisiyle bağımsızlık uğruna savaşan Türk Milleti'nin sarsılmaz inanç ve kararlılığının en güçlü örneğidir. Bu zafer; bağımsızlık tutkusunun yok edilemeyeceğinin, vatan sevgisinin hiçbir güç tarafından silinemeyeceğinin kanıtıdır. Çanakkale; hürriyete ezelden sevdalı milletimizin canıyla kanıyla her karışını şereflendirdiği toprağın "vatan" olduğu yerdir.      

Bu acımasız savaşta iman dolu göğsünü düşmana siper edip sancağını düşürmeyen 57. Alay'ı, Nusret Mayın gemisinin gösterdiği üstün başarıyı, Conkbayırı'ndaki kahramanların şanlı direnişini, insanlığın savaşa üstün geldiği Gelibolu'yu; azim, inanç ve kararlılığın sembolü Seyit Onbaşı'yı, Bigalı Mehmet Çavuş'u, Ezineli Yahya Çavuş'u ve nice isimsiz kahramanı unutmadık, unutmayacağız.   

Genci, yaşlısı, kadını, çocuğuyla Çanakkale'de tek bir yürek olan kahraman Türk Milleti; savaş meydanlarındaki başarıları kadar, göstermiş olduğu insanlık ile de adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Kahraman Mehmetçik; savaş meydanlarında omuz omuza mücadele ederken, ölümle yüz yüze gelmişken silah sesleri sustuğunda düşman askerinin yarasını sarabilecek, onu kucaklayabilecek kadar da yüce gönüllüdür.   

Tarihi, kahramanlıklarla dolu ecdadımızın sarsılmaz imanı, vatan sevgisi, millet olma bilinci en büyük zenginliğimiz; en büyük gücümüzdür. Bu topraklar, vatanı için canını seve seve ortaya koyan şehitlerimizin ve gazilerimizin bizlere mirasıdır. Bizler; bu mirası korumak, Çanakkale ruhunu yaşatmak ve şanlı tarihimize layık olmak için vazifemizin başındayız.     

Böylesine şanlı bir zaferin gerçekleştiği bu aziz topraklarda yaşıyor olmanın bilinci ve gururu ile Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Gelibolu'da, Conkbayırı'nda, Anafartalar'da kahramanca mücadele eden Mehmetçikleri, Çanakkale'yi geçilmez yapan tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

 

Ferhat YILMAZ 

İl Millî Eğitim Müdürü

Kayserili Ahmet Paşa Caddesi, Vilayet Binası, Kat 3 Çanakkale - (286)2171135 2171272 2172279 2171987 / Ek Bina (0286)2174693 2172965

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.