ÇANAKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ FERHAT YILMAZ'IN 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ'NİN 107. YIL DÖNÜMÜ MESAJI

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ FERHAT YILMAZ'IN 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ'NİN 107. YIL DÖNÜMÜ MESAJI

Bundan tam 107 yıl önce vatan aşkıyla düşman üstüne Bedr'in arslanları gibi koşan Şanlı Ecdadımız; imanla, inançla, ezanlar susmasın, sancak düşmesin diye üzerinde yaşadığımız toprakları kahramanca savunmuş ve eşsiz Çanakkale Deniz Zaferi'ni bizlere armağan etmişlerdir. Sayıca ve teknolojik açıdan üstün, güneşin batmadığı sanılan ülkelerin düşman zırhlıları Seyit Onbaşı'nın yüreğinde taşıdığı top mermisi ve Nusret Mayın Gemisi'nin döşediği mayınlar sayesinde Boğaz'ın karanlık sularında kaybolmuştur.

18 Mart 1915'te kazandığımız Çanakkale Deniz Zaferi'nin ardından düşman kara harekâtı gerçekleştirmiş, deniz yoluyla geçemediği Çanakkale'mizi kara yoluyla geçebileceği umuduna kapılmıştır. Anafartalar Komutanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde 57. Alay, Bigalı Mehmet Çavuş, Ezineli Yahya Çavuş ve daha isimsiz nice yiğidimizin kahramanlıkları ile Çanakkale bir kez daha düşman askeri tarafından geçilememiştir. Düşman zırhlılarının yenilginin öfkesiyle dövdüğü Çanakkale topraklarında askerimiz bir ölüp bin dirilmiştir. Ecdadımız vatan için şehadet şerbetini içmeye isteyerek koşmuş, Aziz Şehitlerimiz Peygamber ocağına komşu olmuşlardır. Düşman Türk'ün sarsılmaz gücü önünde yenilgiyi kabul etmiş, ayak bastığı kutsal topraklarımızı büyük bir hüzünle terk etmiştir. Tüm dünya Şanlı Ecdadımızın yazdığı Çanakkale Destanı sayesinde yenilmez sanılan, güneşin batmadığı düşünülen, son teknolojiyi kullanan ülkelerin, zırhlıların, uçakların, denizaltıların yenilebileceğini görmüş, zaferimiz tüm mazlum milletlere umut olmuştur.

Kendi topraklarımızda bize amansızca saldıran düşman askerine savaş alanında merhamet gösteren, tarihi kahramanlıklarla dolu bir milletiz biz. Damarlarımızdaki asil kan yüzyıllardır çılgın akmakta; mazlumun yanında, zalimin karşısında halen dimdik ayakta durmaktayız. Bağımsızlığı karakteri haline getiren aziz milletimiz Çanakkale'de, Kut'ül Amare'de, Kurtuluş Savaşı'nda ve 15 Temmuz gecesinde aynı dimdik duruşu sergilemiştir. İsimler farklı olsa da aynı ruh, aynı inanç galip gelmiştir ve gelecektir.

Bugün bu kutlu zaferin 107. yıl dönümünde 1915 Çanakkale Köprüsü, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından aziz milletimizin hizmetine açılıyor. İlimizi onurlandıran bu büyük projenin Şüheda'ya ve Çanakkale Deniz Zaferi'ne atfedilmesi coşkumuzu daha da alevlendiriyor. Atalarımızdan devraldığımız bayrağı bilim ve teknoloji ile yüceltmek bizleri gururlandırıyor. 

Asırlardır bu topraklarda hüküm süren şanlı ecdadımızın torunları ve içinde yaşadığımız yüzyılın bilim, sanat, spor ve daha birçok başarı ile önde gelen devletlerinden biri olmanın verdiği gururla 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'ni kutluyor, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde vatan uğruna canını siper eden ve şehitlik mertebesine ulaşmış tüm askerlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.

 

Ferhat YILMAZ

İl Millî Eğitim Müdürü

Kayserili Ahmet Paşa Caddesi, Vilayet Binası, Kat 3 Çanakkale - (286)2171135 2171272 2172279 2171987 / Ek Bina (0286)2174693 2172965

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.