ÇANAKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

meb.k12.tr E-posta Kullanıcıları için Duyuru

Resmi ve özel eğitim kurumlarımızın kullanmakta olduğu meb.k12.tr uzantılı yeni e-posta sistemi ile ilgili birimimize sorunlar iletilmektedir. Sorunların bir kısmı aşağıdaki yönergeler uygulandığında çözülebilmektedir.

 

  • Mevcut parolaları 8 karakterden az olan okullarımız web tabanlı olarak e-posta kontrol ekranına ulaşabilmelerine rağmen e-posta gönderip alamamaktadır. Parola en az 8 karakter, bir küçük harf, bir büyük harf ve bir tane de sayı içermeli. Ü, ş gibi dillere özel karakterler de içermeyecek şekilde güncellenmelidir. E-POSTA YAPILANDIRMA KILAVUZU 
  • E-posta kotalarının dolmaması ve gönderilen alınan maillerin gerektiğinde tekrar kullanmak üzere arşivlenmesi için yardımcı e-posta programı kullanmanızı önermekteyiz. (Örnek : Mozilla Thunderbird, Outlook Express , Microsoft Outlook)
  • E-postaların güncel olarak kontrol sorumluluğu kurum amirindedir. 
     

·         Bu yönergeler gerçekleştirildiği halde hala hata mesajı alıyor iseniz yada gönderme alma işlemlerini gerçekleştiremiyorsanız MEBBİS Bölümüne bilgi veriniz.


Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nın   13.10.2015 tarih, Güvenli E-Posta Hesabı Kullanımı konulu yazısı

Bilindiği üzere; “Bilgi ve Sistem Güvenliği Yönergesi “ 11.04.2012 tarih ve 565 sayılı Bakan onayı ile yürürlüğe girmiştir. Başkanlığımızın verdiği hizmetlerden birisi olan e-posta hizmeti bilgi alışverişinin güvenli bir şekilde sağlanması açısından önem arz etmektedir.

Kullanıcıların resmi işlemlerde kurumsal olmayan e-posta hesaplarını kullandıkları görülmüştür. Bakanlığımız personelinin Bilgi ve Sistem Güvenliği Yönergesi ’nin  8.1 Maddesinde de belirtildiği gibi resmi işlerinde Başkanlıkça kendilerine tahsis edilen e-posta hesaplarını kullanması yasal zorunluluktur.

Bilgi ve Sistem Güvenliği Yönergesinin e-posta işlemleri kuralları aşağıda yer almaktadır. E-posta işlemleri kuralları;

MADDE 8- (1) Kullanıcı, e-posta adresi olarak, Başkanlıkça kendisine tahsis edilen adresi kullanır. Bunun dışındaki e-posta servisleri resmi işlerde kullanılmaz.
(2) Kullanıcı, kurum saygınlığını zedeleyecek ve/veya başkalarını taciz edecek kurum içi veya kurum dışı e-posta gönderemez. E-posta adresi internet üzerinde herhangi bir siteye kurumsal amaçlar dışında abone olmak için kullanılamaz.
(3) Kullanıcı, Başkanlık tarafından kendisine tahsis edilen e-posta adresini sohbet yapmak için kullanmaz.
(4) Kullanıcı, hesabını ticari ve kar amaçlı olarak kullanamaz. Çok sayıda kullanıcıya toplu halde reklam, tanıtım, duyuru ve benzeri amaçlı e-posta gönderemez ve zincir e-posta, sahte e-posta ve benzeri zararlı e-postalara yanıt yazamaz.
(5)Kaynağı bilinmeyen e-posta ekinde gelen dosyalar kesinlikle açılmaz ve derhal silinir.
(6) Kullanıcı, kendisine ait e-posta adresinin şifresinin güvenliğinden ve gönderilen e-postalardan doğacak hukuki işlemlerden sorumludur. Şifresinin başkası tarafından tespit edildiğini fark ettiği andan itibaren Başkanlıkla temasa geçip durumu haber vermekle yükümlüdür.

 

Yardımcı E-posta Programları için gerekli sunucu ayarları:

POP3 sunucusu                : k12pop3.meb.k12.tr

SMTP sunucusu               : k12smtp.meb.k12.tr 

Kullanıcı adına mail adresinin tamamı yazılmalıdır. Ayrıca Outlook ta Hesap Ayarları’ndaki Diğer Ayarlar kısmından Giden Sunucu sekmesinden “Giden sunucum (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor” kutusu işaretlenmelidir.

Mozilla Thunderbird

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tüm kullanıcıları e-posta programı olarak Mozilla Thunderbird´i kullanmaktadır.
Aşağıdaki Linkten lisans gerektirmeyen programını indirebilirsiniz.

 https://www.mozilla.org/tr/thunderbird/


MOZİLLA THUNDERBİRD E-POSTA AYARLARI

Örnek olarak diğer 3 programın kurulum videolarını izleyebilirsiniz. Diğer programların ayarları da bunların benzeridir.

Ders 4.3 MEB E-Posta Outlook 2010

http://www.eba.gov.tr/video/izle/6135c3a291905dc2a4dc49497fc317e54d1b935b3e020

Ders 3.5 MEB E-Posta Outlook 2003 Yeni Ayarların Yapılması

http://www.eba.gov.tr/video/izle/2534c3a291905dc2a4dc49497fc317e54d1b935b3e017

Kayserili Ahmet Paşa Caddesi, Vilayet Binası, Kat 3 Çanakkale - (286)2171135 2171272 2172279 2171987 / Ek Bina (0286)2174693 2172965

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.