ÇANAKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OSMAN ÖZKAN’IN 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 103. YIL DÖNÜMÜ MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OSMAN ÖZKAN’IN 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 103. YIL DÖNÜMÜ MESAJI

 

Çanakkale Zaferimizin 103. yıl dönümünü milletçe coşkuyla, aziz kahramanların torunları olarak haklı bir gururla kutluyoruz. Çanakkale’de tarihin seyrini değiştirerek destan yazan kahramanlarımızı hürmetle yâd ediyoruz.

18 Mart, Aziz milletimizin varlığına, bağımsızlığına yöneltilen tehditleri nasıl yok ettiğinin ve nasıl yok edeceğinin kanıtıdır; ecdadımızdan bizlere miras olduğu kadar, gelecek nesillerin emanetidir; tüm dünyaya ilham kaynağıdır; Türk’ün onur ve gurur günüdür.

Çanakkale Zaferi, Türk ulusunun uyanışıdır; istikbal ve istiklal kararlılığında olan, bağımsızlığından asla vazgeçmeyecek milletimizin yazdığı en büyük kahramanlık destanlarından biridir. Kurtuluşa giden yoldaki ilk kıvılcımdır.

Çanakkale Türk milletinin, kararlılığın, vatanseverliğinin, fedakârlığının, kahramanlığının sembolüdür; barışın önemini vurgulayan derstir; merhamettir; insanlık dersidir; mücadele ruhudur; şühedanın sesidir! Binlerce Mehmet’in evidir. Tarihe altın harflerle “Çanakkale Geçilmez” yazdıran kahraman bir neslin kalbinin attığı yerdir.

1915’te ´Ya İstiklal Ya İzmihlal´ kararlılığıyla bu topraklarda düşmana karşı verdiği vatan mücadelesini, “15 Temmuz” gecesi de her şekle bürünmüş vatan hainlerine karşı vererek Anadolu topraklarını istikbali olarak gördüğünü bir kez daha tüm dünyaya haykırmıştır. Çanakkale Ruhu, Aziz milletimizin yüreğine kazınmış, benliğine işlemiştir. Bu benlik, 15 Temmuz’da demokrasiyi ve mı̇llı̇ ı̇radeyi tekrar savunmuştur. Çanakkale´de olduğu gibi Mehmetçik´in karşısında güçlerini Afrin’de birleştiren yedi düvel, Zeytin Dalı Harekâtıyla 103 sene önce ecdadımızın verdiği şu mukaddes cevabı onların torunlarından almaktadır: Birlik ve beraberliğimiz en büyük gücümüz! Birde olsanız bin de olsanız; bu gücün karşısında duramayacaksınız!

Bu ulvi duyguların verdiği güçle birlik ve beraberliğimizi muhafaza ederek Çanakkale Ruhu ile ecdadımızın mirasına olan saygımızı göstererek gelecek nesillere bu mirası en mukaddes biçimde ulaştırma gayreti içinde olmalıyız. Cumhuriyetimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak için var gücümüzle çalışmalıyız. Şanlı bayrağımızın özgürce dalgalandığı yurdumuzun bugünlere ulaşması için ödenen büyük bedelleri hiçbir zaman unutmamalıyız.

Bir kez daha Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmetle ve minnetle anıyor,  aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

Osman Özkan

İl Milli Eğitim Müdürü

Kayserili Ahmet Paşa Caddesi, Vilayet Binası, Kat 3 Çanakkale - (286)2171135 2171272 2172279 2171987 / Ek Bina (0286)2174693 2172965

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.