"Kasım 1914-Kasım 2014 Şehitlerimizi Unutmadık, Unutmayacağız" Projesi
Projenin Hedef Kitlesi: Proje kapsamında belirtilen amaçlar doğrultusunda il merkezindeki ortaokul 7. ve 8. sınıf öğrencileri ile lise 9. ve 10. sınıf öğrencilerinden gönüllü katılım esasıyla şehitliklere ziyaret gerçekleştirilecektir.
Projenin Amacı: Doğal ve kültürel değerlerinin yanı sıra dünya savaş tarihi açısından büyük önem taşıyan Çanakkale Savaşları’nın başladığı tarih olan 3 Kasım 1914’ün 100. yılında gençlerimizde 100. yıl bilinci uyandırmak ve ecdadına ödemesi gereken vefa borcuna katkı sağlamaktır.
Projenin Özeti:

Çanakkale Deniz Savaşları’nın ilk günü olan 3 Kasım 1914 tarihi 18 Mart 1914 tarihi kadar önemlidir. Çünkü 3 Kasım 1914, 1. Dünya Savaşı’nın en kanlı çatışmalarının gerçekleştiği, 250 bin vatan evladının şehitlik mertebesine ulaştığı Çanakkale Deniz Savaşları’nın ilk günüdür. Kurtuluş Mücadelesi yolunda ilk şehitlerimizi verdiğimiz bugüne ithafen Kasım 2014 ayı içerisinde düzenlenen bu proje ile gençlerimizin ecdadına ödemesi gereken vefa borcuna katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu proje ile 100. yılda Seddülbahir mevkiinde adlarına “İlk Şehit Anıtı” da dikilen, 3 Kasım Şehitlerimizi ön plana çıkararak adı geçen, geçmeyen sayısız şehidimizin bir kez daha anılması hedeflenmiştir.
Proje Tarihi: Kasım 2014
Rusya'ya 1 Ağustos 1914'te savaş ilan eden Almanya ile ittifak anlaşması imzalayan Osmanlı İmparatorluğu'na verilen Goeben ve Breslau gemileri, 27 Ekim 1914 tarihinde Rus limanlarını bombaladı. Bunun üzerine Rusya, Fransa, Sırbistan, Belçika ile birlikte İtilaf Devletleri arasında yer alan Birleşik Krallık'ın Donanma Bakanı Winston Churchill, 1914 yılı Eylül ayında Çanakkale Boğazı'nın donanmayla geçilerek İstanbul'un işgalini öngören bir plan hazırladı. Birleşik Krallık ve Fransa gemilerinden oluşan bir donanma, Rus limanlarının bombalanmasına misilleme olarak 3 Kasım 1914'te Çanakkale Boğazı'na ilk saldırısını gerçekleştirdi. Sekiz İngiliz ve Fransız kruvazörünün boğazın giriş kısmını bombalaması sonucu 5 subay ve 81 er şehit oldu.


Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü