“Eğitim Gönüllüsü Hayırseverlerimiz İle Buluşuyoruz” Etkinliği


Çanakkale İli’ne kazandırdıkları güzide eğitim tesisleriyle yarınlarımızın umut ışığı gençlerimizin hayallerinin de önünü açan hayırseverlerimiz, Çanakkale Valiliği tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonu ile düzenlenen   “Eğitim Gönüllüsü Hayırseverlerimiz İle Buluşuyoruz” etkinliğinde bir araya geldiler.
03 Mart 2015 Salı günü ÇTSO Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen etkinliğe Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ve Eşi Ümmügülsüm Çınar Hanımefendi,  İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş ve Eşi Tenzile Memiş Hanımefendi, Çanakkale’ye pek çok eğitim tesisi kazandıran hayırseverler ve yakınları, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri, okul yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Hüseyin Akif Terzioğlu Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin sunduğu müzik dinletisi ile başlayan etkinlik, İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş’in açılış konuşması ve ardından Çanakkale Valisi Ahmet Çınar’ın konuşmaları ile devam etti.
Çanakkale Valisi Ahmet Çınar konuşmasına; ”Bu güne kadar katıldığım törenler içinde en anlamlı, en zevk alarak katıldığım tören bu oldu. Biraz geç kalmış ama küçük bir teşekkür töreni bu.” diyerek başladı.
 Ahmet Çınar sözlerini; “Sizin en hayırlınız cemiyete en faydalı olanınız okul yaptıranlardır.  Yapmış olduğunuz bu eserlerden tüm insanlar faydalanıyor.  Bir insan yetiştirmek milletin geleceğini de tasarlamaktır.” diyerek eğitime yapılan yatırımın önemini dile getirdiği sözlerini: “ Bir yazar ölümü ancak hayata eserler bırakarak aşabilirsiniz diyor. Ölümü yenmenin yolu hayatı anlamlı yaşamak ve dolayısıyla eser bırakmaktır. Ölümü eser bırakarak aşmak dinimizde amel defterinin sürekli açık tutulmasıdır.
Çok büyük, çok güzel, yüce işler yaptınız. Sizlere canı gönülden minnettarız. Sizleri tüm öğrencilerimizin önünde kutlamak istiyorum. Geleceğimizi yönetecek bu çocuklarımıza da bir rol model oluyorsunuz. Vermiş olduğunuz bu eserleriniz için şahsım ve Çanakkaleliler adına minnettarlığımı arz ediyorum. Marifet iltifata tabidir. Güzel bir eser ortaya çıkartılmışsa bunun alkışlanması gerekir. Sizler bizlerin baş tacısınız. Bu eserler ebediyen yaşayacak. Milli Eğitim Müdürümüze ve çalışanlarına da böyle bir program hazırladıkları için çok teşekkür ediyorum.” diye sürdürdü.
           
Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş hayırseverlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında; “Çanakkale’mize kazandırdığınız güzide eğitim tesisleriyle, eğitim donanımlarıyla yarınlarımızın, umut ışığı çocuklarımızın hayallerinin de önünü açan değerli hayırseverlerimiz; sizlere öğretmenler, öğrenciler, veliler ve benden önce görev yapan Millî Eğitim Müdürleri adına teşekkür ediyorum.
Yaptığınız bağışlarla yükselen okullar, yapılan derslikler, sizlerin iyiliğini,  vatan ve millet aşkını gelecek kuşaklara taşıyor. Buralarda eğitim gören öğrenciler her sabah okula geldiklerinde, kitaplarını ve defterlerini açtıklarında, defterlerine bir harf yazdıklarında sizler de ülkemizin güzel yarınlarına imzanızı atmış oluyorsunuz. Böyle güzel bir hizmete vesile olduğunuz için, böyle güzel eserler ürettiğiniz için sizlere imreniyorum ve sizlere çok teşekkür ediyorum.“ dedi.
Zülküf Memiş konuşmasının devamında “Çocuklarımıza hakları olan daha kaliteli eğitim imkanları sağlamanın yollarını bulmak,  ülkemizi çağdaş uygarlığın önemli bir unsuru haline getirmek için eğitimde kaliteyi artırmak hepimizin birinci meselesidir. Bu nedenle Çanakkale’yi geleceğe hazırlamak ve modern eğitim tesislerine kavuşturmak için canla başla çalışıyoruz. Bu çalışmalarda siz hayırseverlerin yardım ve desteklerini her zaman yanımızda hissediyoruz. Bundan sonra yapacağımız her türlü çalışmada da desteğinizi hep yanımızda hissedeceğimizden  şüphe duymuyorum. Güzel Çanakkale’mizin, dolayısıyla da güzel ülkemizin  yarınlarına hep birlikte imzamızı atmaya devam edeceğiz.” diyerek Milli Eğitim Müdürlüğü  olarak çalışmalarında hayırsever desteğinin önemini  dile getirdi. 
Hayırseverler tarafından yapılmış eğitim kurumlarının görüntülerinin yer aldığı “İsimleri İle Yaşayan Eserler” sunumunun ardından Çanakkale Valisi Ahmet Çınar  eğitim gönüllüsü hayırseverlere “100. Yıl Anı Heykeli” hediye ederek, çiçek takdim etti. Vali Ahmet Çınar’ın çiçek takdimine eşlik eden öğrenciler, okullarının kurucusu ve hamisi hayırseverlere okul arkadaşlarının sevgi ve teşekkürlerini ilettiler.
Güzel ve duygulu anların yaşandığı etkinlik, hayırseverler tarafından yaptırılan okulların öğrencilerinin eserlerinden oluşan “İsimleri İle Yaşayan Eserler” resim sergisinin gezilmesi ve ardından hep birlikte yenen yemekle son buldu. 
haber5 haber5 haber5
Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü