Uluslararası Işık Yılı ve Işık Teknolojileri Çalıştayı Gerçekleştirildi

            UNESCO’nun 2015 yılını “IŞIK YILI” ilan etmesi dolayısıyla, ışığın insan hayatındaki önemine, bilimsel uygulamaların günlük yaşantımızdaki tıp, eğlence, iletişim alanındaki vazgeçilmezliğine, enerji ve toplum sağlığı sorunlarına dikkat çekmek ve ışığın kullanımına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Uluslararası Işık Yılı ve Işık Teknolojileri Projesi” kapsamında “Uluslararası Işık Yılı ve Işık Teknolojileri Çalıştayı”  gerçekleştirildi. 

22-23 Haziran 2015 tarihlerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen çalıştaya; Çanakkale Merkez İlçe’de görev yapan ortaokul Fen ve Teknoloji Dersi Öğretmenleri, lise Fizik Öğretmenleri ve akademisyenler katıldı. 

22.06.2015 Pazartesi günü Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan açılış programına, İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş, Müdür Yardımcısı Recai Keleş ve Şube Müdürü Işıl Korkmaz katıldı. 1. gün programında İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş’in açılış konuşması, Turgut Reis Ortaokulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni Vildan Çayak’ın  projeninin amaçları, uygulama süreci ve işleyişi hakkında bilgilendirme sunumu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniveristesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Mustafa Kurt’un sunumu ile grup çalışmaları ve yapılan çalışmaların sunumu yer aldı. 

23 Haziran 2015 Salı Günü Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Anafartalar Kampüsü Eğitim Fakültesi Fen Laboratuvarında Yrd. Doç. Dr. Sibel Telli ve Yrd. Doç. Dr. Sevil Yalçın’ın sunumları ile başlayan çalıştay programı, workshop çalışması ile devam etti. 

İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş; Işık yılı ve ışık teknolojileri projesine katkılarından ve gönüllü desteklerinden dolayı, Doç. Dr. Mustafa Kurt, Yrd. Doç. Dr. Sibel Telli ve Yrd. Doç. Dr. Sevil Yalçın’a teşekkür ederek plaket takdim etti. Zülküf Memiş çalıştaya gönüllü olarak katılan öğretmenlere teşekkür edip, katılım belgesi takdim etti.  

Proje Koordinatörü Bora Kaşlı, Ar-ge Birimi Öğretmeni Derya Girgin Sarıdaş ve  Turgut Reis Ortaokulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni Vildan Çayak tarafından yürütülen  “Uluslararası Işık Yılı ve Işık Teknolojileri Projesi” kapsamında, okullarda yapılacak çalışmaların belirlendiği çalıştay sonrasında, 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı başında  “Işık Yılı ve Işık Teknolojileri Etkinlikleri” düzenlenerek yapılan çalışmaların Çanakkale halkı ile paylaşılması planlanıyor.

 Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü