Şüheda Mektuplarda, Öğrenciler Şehitliklerde Buluşuyor Projesi Ekibi İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş’i Ziyaret Etti

  

“Şüheda Mektuplarda, Öğrenciler Şehitliklerde Buluşuyor” projesi kapsamında Bakü’ye giden Çanakkale Anadolu Lisesi yönetici, öğretmen ve öğrencileri dönüşlerinin ardından,  İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş’i makamında ziyaret ettiler. 

 Proje kapsamında, 9-16 Mayıs 2015 tarihleri arasında, beş yönetici ve öğretmen ile otuz altı öğrenci ile yol güzergahı boyunca tarihi şehitlikleri ziyaret ettikten sonra Azerbaycan’ın Bakü, Gence ve Şeki kentlerinde bir dizi etkinliklere katılan Çanakkale Anadolu Lisesi Şüheda Mektupları-2 ekibi, 18 Mayıs 2015 Pazartesi günü İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş’i ziyaret ederek proje ve seyahatleri hakkında bilgi verdiler. 

 Çanakkale Anadolu Lisesi Müdürü Salim EKER, ziyarette projeye desteklerinden dolayı İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş’e teşekkür ederek “2014 Haziran ayında Çanakkale Şehitler Abidesinde mehter takımının da katıldığı görkemli bir törenle ağırladığımız Azerbaycanlı konuklarımıza, TİKA’nın da desteğiyle iadei ziyarette bulunduk. Proje ekibimize katılan öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerimizle birlikte 1918 yılında Türk Kafkas İslam Ordusunda Azerbaycan için savaşarak şehit düşen askerlerimize mektuplar okuyup onları dualarla yâd ettik. Çanakkale şehitliklerinden götürdüğümüz toprakları şehit kabirlerine bıraktık. Öğrencilerimizin, mensubu bulundukları toplumu daha iyi anlamak, özdeğerleri konusunda farkındalık oluşturmak, çalışma ve başarılarıyla daha etkili bir ülke olmamıza katkı sağlamak adına çok önemli kazanımlar elde ettiğimize inanıyorum.” dedi.

            T.C. Bakü Eğitim Müşavirliği ve TİKA tarafından 2014 yılında düzenlenen “Şüheda Mektupları”mektup yazma yarışmasında, “Şehit Kardeşime” adlı mektubuyla birinci olan Çanakkale Anadolu Lisesi öğrencisi Kübra Karagöz; İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş’e,   proje kapsamında katılımcı okulların öğrencileri tarafından yazılan  mektupların yer aldığı “Şüheda Mektupları” adlı kitabı hediye etti.  1915 Çanakkale Savaşı Şehitleri ve 1918 Bakü Türk Kafkas İslam Ordusu Şehitleri anısına yayınlanan kitapta,  34’ü Çanakkale Anadolu Lisesi öğrencilerinden olmak üzere  toplam 66 mektup yer alıyor.

            Çanakkale Anadolu Lisesi Müdürü Salim Eker ziyaret sonunda, İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş’e,  Bakü Eğitim Müşaviri Abdulgafur Büyükfırat tarafından gönderilen hediyeleri takdim etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş; proje çalışmalarından dolayı yönetici, öğretmen ve öğrencilere teşekkür ederek, kitap hediye etti. 


 

Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü