9. Uluslararası Robot Yarışması Ödül Töreni İle Son Buldu

  

Çanakkale Savaşlarının 100. Yıldönümü Anma Törenleri Etkinlikleri nedeniyle Çanakkale’de düzenlenen ve  13-15 Mayıs 2015 tarihleri arasıda  18 Mart Üniversitesi Hasan-Mevsuf Spor Salonunda gerçekleştirilen 9.Uluslararası Robot Yarışması, düzenlenen ödül töreni ile sona erdi.
Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü (EİT) ve TUBİTAK desteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Çanakkale Geçilmez” teması ve  “Ahican Barış İçin Nöbette” sloganıyla gerçekleştirilen,  Türkiye dahil 4 ülkeden 271 üniversite ve  1212 si ortaöğretim öğrencisi olmak üzere toplam 1483 öğrencinin katıldığı yarışmada, dereceye girenler belli oldu.
Ödül Törenine,  Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Enver Aydın, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanı Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanları Yrd. Doç. İbrahim Erdoğan, Ertuğrul GEÇGİL, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi  Rektör Yardımcısı  Prof. Dr. Ahmet Erdem, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Özden, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş, İl/İlçe Milli Eğitim Yöneticileri, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar.
13 Mayıs 2015 Çarşamba günü başlayan yarışma, 15 Mayıs 2015 Cuma günü yapılan final yarışlarının ardından düzenlenen kapanış töreni ile sona erdi. 9. Uluslararası Robot Yarışması, dereceye giren robotların gösterisi, protokol konuşmaları ve ödüllerin protokol üyeleri tarafından dereceye giren öğrenci ve öğretmenlere takdim edilmesi ile son buldu. 
 Ödül Töreninde; yarışmada Temalı, Çizgi İzleyen, Sumo, Mini Sumo, Robotino (Hareketli Robotlar) ve Serbest Kategorilerde dereceye giren öğrenci ve danışman öğretmenlere ödülleri verildi.
Mesleki, teknik eğitimin niteliğinin artırılması, toplumda mesleki, teknik eğitim ile ilgili farkındalık düzeyinin yükseltilmesi, orta, yüksek öğretim öğrencilerinin edindiği bilgi, becerileri kullanabilen, bilimsel düşünen, girişimci, rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, yeni teknolojilerin kullanılması, tanıtılması amacıyla düzenlenen yarışmada birinciliği kazanan kurumlar, robot adları ve kategorileri şöyle:
Temalı Kategorisi’nde,  “Alibey 1970” isimli robot ile İstanbul Alibeyköy MTAL birinciliğe, “Cenk” isimli robotları ile Ankara İskitler MTAL ikinciliğe, “Benim Adım Mehmet” isimli robot ile Ankara Yenimahalle MTAL üçüncülüğe, “Esata” isimli  robot ile Eskişehir Atatürk MTAL mansiyon ödülüne hak kazandı.
Robotino Kategorisi’nde, “1inci” isimli robot ile İstanbul İSOV Dinçkök MTAL birinci, “Robotic” isimli robotla İstanbul İMMİB Erkan Avcı MTAL ikinci, “Robotoni” isimli robot ile İstanbul İSOV Dinçkök MTAL üçüncü olurken ,”Blues” isimli robotla Eskişehir Atatürk MTAL mansiyon ödülü aldı. “Gatem2015” isimli robot ile Kocaeli Gebze MTAL tasarım ödülüne layık bulundu.

Sumo Kategorisi’nde “Zet” adlı robot ile Karabük Üniversitesi birinci, “Ağır efe” isimli robot ile Manisa Hasan Ferdi Turgutlu ikinci, “Hırçın” isimli robot ile Karabük Üniversitesi üçüncü oldu. “Ütg Ali Rıza Efendi” isimli robot ile Amasya MTAL mansiyona hak kazandı. 


   

Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü