Bakan Avcı: "Çanakkale Şehitliği, Maarif Şehitliğidir."

  

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı Çanakkale Zaferi’nin 100´üncü Yılı temalı 9´uncu Uluslararası Robot Yarışması için bulunduğu Çanakkale’deki programı kapsamında Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret etti. 
Bakan Nabi Avcı ve beraberindeki heyet;  Vali Ahmet Çınar,  İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş ve bir grup öğrenciyle birlikte Şehitlik ziyareti gerçekleştirdi.   
Bakan Avcı, 1915 yılında İstanbul Lisesi, Vefa Lisesi, Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi, Erzurum Lisesi gibi pek çok lisenin o yıl mezun veremediğini hatırlatarak, “Çünkü buraya geldiler ve burada şehit oldular. Eskiden diplomalara ‘Şehadetname’ deniliyordu. Onlar en güzel şehadetnamelerini burada aldılar. Dolayısıyla burası aynı zamanda maarif şehitliğidir. Okullarını bıraktılar buraya geldiler ve burada şehit oldular” diye konuştu. 

Bakan Avcı, beraberindeki öğrencilerle Şehitlikte Fatiha okuyup dua ettikten sonra Çanakkale Savaşı’nın başlangıcı kabul edilen Anzak Çıkarmasını durdurmak amacıyla harekete geçen 57’inci Alay Şehitliği’ni ziyaret etti.Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü