9. Uluslararası Robot Yarışması Başladı

  

Çanakkale Kara Savaşları ve Deniz Zaferinin 100. yılı münasebetiyle, bu yıl Çanakkale’de gerçekleştirilen 9. Uluslararası Robot Yarışması’nın açılış töreni Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü Hasan Mevsuf Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.
13-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında “Temalı, Çizgi İzleyen, Sumo, Mini Sumo, Hareketli Robotlar (Robotino) ve Serbest Robot Yarışması olmak üzere 6 (altı) farklı kategoride gerçekleştirilen yarışmanın açılışına, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, , Tübitak Başkan Yardımcısı Dr. Orkun Hasekioğlu, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Başkanı Prof Dr. Selehattin Turan, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Yıldırım,  Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanları Ertuğrul Geçgil ve Yusuf Çidem, Bakan Danışmanı Fatih Dut, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metehan Uzun, İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş ile çok sayıda davetli katıldı.
Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü (EİT) ve TUBİTAK ortaklığında düzenlenen; “Çanakkale Geçilmez” teması ve  “Ahican barış için nöbette” sloganıyla gerçekleştirilen 9. Uluslararası Robot Yarışması saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. MEB 9. Uluslararası Robot Yarışmasına, Türkiye’nin yanı sıra Kıbrısİran ve Kırgızistan’dan katılım gerçekleşti. Robot sergisini gezen Avcı, İran’dan gelen öğrenci ve öğretmenlerlehatıra fotoğrafı çektirdi.
Yarışmanın açılışında konuşan Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale’nin dünyanın en güzel coğrafyalarından birine sahip olan bir kent olduğuna vurgu yaparak “Çanakkale hepimizin şehri. Şehir dışından gelen tüm misafirlerimize hoşgeldiniz diyorum. Yarışmanın burada düzenlenmesinde emeği geçen başta sayın bakanımız Nabi Avcı olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. “ dedi.
Bakan Nabi Avcı yaptığı konuşmada, “Bugün Soma’daki maden faciasının sene-i devriyesi. Soma’da hayatını kaybeden 301 madencimize bir kere daha Allah’tan rahmet diliyorum. Geçen yıl bu yarışmanın 8.’sini Eskişehir’de İpek Yolu temasıyla yaptık. Bu yıl ise Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı münasebetiyle burada yapıyoruz. Bize bu vatanı, bu değerleri miras bırakan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu yarışma sizin teknolojiyle, bilişimle, format teknolojilerle ilişkilerinizi güçlendirecek. Mesleki ve teknik eğitimimizde buna özellikle önem veriyoruz. Önümüzdeki yıllarda mesleki ve teknik eğitimin kalitesini artırmak için çok büyük projelerimiz var. Bunları da inşallah hep birlikte gerçekleştireceğiz. Ama bu işin esası her şeye rağmen bir kalemdir. Onun için biz eğitimciler kendi cebimizde bu kalemi taşıyoruz. Bir kalem, bir de defterdir. Bütün profesyonel, bütün büyük tasarımlar bunlarla başlar. Onun için bunlarla dostluğunuzu, ilişkinizi asla ihmal etmeyeceksiniz. Tüm öğrencilere başarılar diliyorum. Bu bir yarışma değil, bu bir dostluk birlikteliği. Bu bakımdan katılan herkese teşekkür ediyorum, sağlık içinde okullarınıza geri dönmenizi diliyorum” dedi.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar,  Tübitak Başkan Yardımcısı Dr. Orkun Hasekioğlu, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Başkanı Prof Dr. Selehattin Turan ve  Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Yıldırım’ın konuşmalarının ardından, robotlarla hazırlanan özel bir gösteri sunuldu. Eskişehir Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Muhammed Ali Çapan (18) ve Burak Tanrıkulu (17), yaptıkları ESATA isimli robotla, Çanakkale Savaşları’nda Seyit Onbaşı ve Nusret’in gösterdiği kahramanlıkları canlandırdı. ESATA isimli robot, Türk askerine süngü takıp, mühimmat topladı. Temsili mayınları da alıp, yine temsili Nusret Mayın Gemisi’ne bıraktı. Nusret Mayın gemisi de birer metre arayla temsili mayınları döktü. Gösteri, izleyenlerden büyük alkış aldı. Bakan Nabi Avcı  gösteriyi tribüne çıkarak, öğrencilerin yanında izledi.

Protokol konuşmaları ve gösterinin ardından yarışmalar başladı. Yarışmaya katılan yarışmacı ekipler 12-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında  rehberler eşliğinde ücretsiz olarak şehitlikleri ziyaret edecekler.


 

Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü