Çanakkale, TÜBİTAK 46. Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Finali Sergisi’nden 3 Ödül ile Döndü

           Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 46. Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Finali Sergisinin Ödül Töreni; Hava Savunma Komutanı Korg. Nihat Kökmen, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Vali Yardımcıları Hamdi Bilge Aktaş, Günhan Yazar, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş ve Yalova, Bursa, Bilecik, Eskişehir, Çanakkale, Balıkesir, Kütahya ve Afyonkarahisar’dan sergiye katılan illerin İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, ortaöğretim okulları öğrencileri ile öğretmenlerinin katılımıyla 2 Nisan 2015 Perşembe günü yapıldı.
         ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninin açılış konuşmasını ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen yaptı. Prof. Dr. Gönen; “Üniversite olarak bilim ve teknoloji söz konusu olduğunda ellerinden gelen imkanları seferber ettiklerini ve etmeye devam edeceklerini dile getirerek, etkinliğe katkıda bulunanlara teşekkür” etti.
       TÜBİTAK Eskişehir Bölge Koordinatörü ve ESOGÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eyüp Artvinli; “İyi bir sergi süreci geçirdik. Asıl olan öğrencilerin proje kazanım sürecinde çalışmış olması ve kendini geliştirmiş olmasıdır. Ödül almak, dereceye girmek ya da girmemek teşvik edici amaçlardır. Bölge illerine 100 projenin tamamını bir kitapçıkta toplayacağız ve bu projeleri ayırt etmek çok zordu, hepsi bizim için çok değerli” diye konuştu.
      Konuşmaların ardından bilgisayar, biyoloji, kimya, coğrafya, fizik, matematik, tarih, psikoloji, sosyoloji ve Türk dili ve edebiyatı dallarında projeleriyle dereceye girerek üçüncülük, ikincilik ve bölge finalisti olmaya hak kazanan öğrenciler açıklandı.
      Eskişehir bölgesine bağlı Afyonkarahisar, Bilecik, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Kütahya, Yalova ve Eskişehir'den yarışmaya katılan öğrencilerin hazırladığı 100 projeden 42'si ödüllendirilirken, 22 proje ise finalist olarak belirlendi. Ödüllendirilen 42 proje içerisine Çanakkale’den 3 proje seçildi. 25-27 Mayıs 2015 tarihleri arasında Ankara 'da gerçekleştirilecek Türkiye finaline katılacak olan 22 proje içerisine giren Çanakkale Biga Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi’nden danışman öğretmenliğini Alper Çevik’in yaptığı Ayça Tutal ve Nisa Pürçek’in “Türkiye için Nük “reel” enerji mi?” isimli projeleri Coğrafya branşında Bölge 1.si oldu.
        Çanakkale Merkez Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden danışman öğretmenliğini Serkan Gürsoy’un yaptığı Aşkın Atanlar ve Murat Ünsal’ın “Modüler mikro denetleyici deney seti” isimli projeleri Bilgisayar branşında Bölge 2. si oldu.
      Çanakkale Fen Lisesinden danışman öğretmenliğini Binnur Meriçli Yapıcı’nın yaptığı Şevval Yapıcı’nın “A grubu 13-hemolitik streptokok bakterisine karşı kekik ve nanenin sirke ve su ile hazırlanan karışımlarının gargara olarak değerlendirilmesi” isimli projeleri Biyoloji branşında Bölge 3.sü oldu.
      Kendi alanlarında üçüncü olan öğrencilere 350 lira ikinci olan öğrencilere 450 lira, birinci olan öğrencilere ise 600 lira ödül olarak protokol üyeleri ve İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş tarafından takdim edildi.


Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü