TÜBİTAK 46. Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Finali Sergisi Açıldı

          Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 46. Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Finali Sergisi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde (ESOGÜ) 30 Mart 2015 Pazartesi günü açıldı.
          Çanakkale’nin 8 Proje ile temsil edildiği 46. TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Proje Yarışması Eskişehir Bölge Finali Sergisi açılışına İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bora Kaşlı, Merkez Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gelibolu Anadolu Lisesi, Çanakkale Fen Lisesi, Çanakkale Özel Fen Lisesi, Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi ve Biga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin proje sahibi öğrencileri, danışman öğretmenleri, okul yöneticileri ve velileri katıldı.
          1 Nisan 2015 Çarşamba gününe kadar ziyarete açılan TÜBİTAK 46. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Finali sergisinde öğrencilerimiz proje sunumlarını başarıyla gerçekleştirdi. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 46. Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Finali Sergisi için ilimizden Eskişehir’e giden heyet Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’yı makamında ziyaret etti.
          ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen serginin açılış töreninde konuşan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna; “Savaşın bilim, teknoloji ve ekonomi gibi üretim ve istihdam oluşturacak alanlarda yaşandığından söz etti. Bu nedenle gençlerin donanımlı yetişmesi önemli. Eserleri sergilenecek olan tüm öğrencilere başarılar diliyorum. İnşallah bölge olarak Türkiye dereceleri de alırız. Büyük bir heyecanla bekliyoruz” dedi.
         ESOGÜ Rektör Vekili Prof. Dr. M. Bahaddin Acat; “Toplumla bütünleşmeyi ve ona hizmet etmeyi amaçlayan bir üniversite olarak ESOGÜ’nün bu tür etkinliklere ev sahipliği yapmasından gurur duyduklarını ifade etti. Projeye dayalı etkinliklerin eğitim sisteminin sorunlarına çözüm üretme potansiyeli taşıdığından bahsetti. Eskişehir bölgesinin 2013 yılında 6 olan Türkiye Finalleri ödül sayısını 2014’de 11’e çıkararak en nitelikli proje üreten bölge ünvanına sahip olduğunu kaydeden Prof. Dr. Acat, başarıda emeği geçenleri kutladı.
        TÜBİTAK Eskişehir Bölge Koordinatörü ve ESOGÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eyüp Artvinli; “İyi bir proje sergi süreci geçirilmesini” diledi.


Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğüüü